deCONZ ConBee II/RaspBee II – aktualizace firmware v Dockeru
Mnoho z nás při vydání nové verze firmware ConBee II flashovala přes jiné zařízeni (obvykle počítač s Windows). Existuje ovšem i cesta, jak aktualizovat firmware přímo v Raspberry Pi, pokud máte deconz v Dockeru (respektive používáte IOTstack). Celé flashování zabere sotva pět minut.
Nejprve navštívíme v prohlížeči web výrobce deCONZ/Phoscon na adrese http://deconz.dresden-elektronik.de/deconz-firmware/ kde si najdete nejnovější verzi firmware pro vlastní zařízení. Orientujeme se podle data souboru (sloupec uprostřed). Název souboru s koncovkou .GCF si celý zkopírujeme do schránky.
V dalším kroku se připojíme jako obvykle přes SSH a s pomocí příkazu TERMINATE deconz
ukončíme službu deconz a pokračujeme zadáním příkazu pro spuštění aktualizačního skriptu přes Docker.
docker run -it --rm --entrypoint "/firmware-update.sh" --privileged --cap-add=ALL -v /dev:/dev -v /lib/modules:/lib/modules -v /sys:/sys deconzcommunity/deconz
Aktualizační skript se spustí a požádá nás o vložení cesty k USB, tedy v našem případe /dev/ttyACM0
. Po potvrzení Enter bude požadovat vložení názvu souboru, který budeme chtít flashovat. Zde vložíme zkopírovaný název z prvního kroku (buď pravým tlačítkem myši nebo zadáme ručně) a potvrdíme Enter
.
Skript nám obvykle napíše, že soubor není lokálně dostupný a zeptá se, jestli se jej má pokusit stáhnout (File not found locally. Try to download?
). Odpovíme vložením Y
a potvrdíme Enter
.
Provedeme kontrolu zadaných údajů a potvrdíme zadáním Y
a potvrzením Enter
. Spustí se flashování, které by mělo skončit hláškou SUCCESS
. Skript nás upozorňujeme, ať počkáme 10 sekund se spuštěním aplikace.
Po uplynutí 10 sekund zadáme příkaz UP deconz
, čímž dojde ke spuštění služby a poté se pokusíme připojit do webového rozhraní Phoscon App, kde se v menu Settings -> Gateway přesvědčíme, že máme úspěšně aktualizovaný firmware.
Nyní jsme úspěšně zakončili aktualizaci firmware!
Jedna myšlenka na „$ s“
Návod funguje i pro ty, kteří mají Docker na NAS Synology. Kontejner Deconz vypnete v uživatelském rozhraní NASu. Následně je potřeba se přihlásit přes SSH jako root a pak už pokračujete podle návodu.